Olej silnikowy

OLEJ SILNIKOWY

Główną funkcją  oleju silnikowego jest ochrona silnika przed zużyciem mechanicznym związanym z występowaniem zjawiska tarcia. Silnik to urządzenie złożone z setek ruchomych części ściśle ze sobą… współgrającymi i tyko odpowiedni olej pozwoli nie dopuścić do zatarcia się tych elementów.

Jaki ole do samochodu

Dlatego poza wymianą istotna jest również kontrola stanu i poziomu oleju. Nawet jeżeli silnik nie ma wycieków, oleju może ubywać. To całkowicie normalne  olej, podobnie jak paliwo, ulega spalaniu, oczywiście w dużo mniejszych ilościach. Dlatego nawet nowe silniki mogą zużywać pewne ilości oleju, w szczególności te wyposażone turbosprężarkę.

Do sprawdzenia ilości oleju w silniku służy tak zwana szabelka lub inaczej bagnet olejowy. Prawidłowy stan oleju wskazują znaki na samym  końcu . Bagnet sięgając do miski olejowej zamacza swój koniec i po wyciągnięciu widzimy jego stan

Olej może wydostawać się z silnika na zewnątrz bądź być w nim spalany.  Na zewnątrz olej wydostaje się przez spracowane uszczelki, najczęściej pod pokrywą zaworów bądź zużyty uszczelniacz wału.

Jazda z niskim poziomem oleju może być katastrofalna w skutkach. W przypadku podróżowania z jego brakiem uszkodzenie silnika to kwestia kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Przez niski poziom oleju spada ciśnienie w układzie, elementy nie są odpowiednio smarowane, rośnie temperatura silnika. Najczęstszą usterką związaną z niskim poziomem oleju jest zatarcie panewek na wale korbowym.Jeśli chodzi o markę oleju nie nalezy sugerować się sugerowanym przez producenta, rekomendacja ta wynika zwykle z umów marketingowych między producentami samochodów a firmami olejowymi. Ważne są parametry: lepkość oraz klasa jakości.

klasa lepkości

Te parametry zapisane są w instrukcji obsługi pojazdu która powinna być dołączona do każdego samochodu, jeśli zakupiliśmy auto z drugiej ręki i nie jesteśmy pewni jaki olej będzie odpowiedni do naszego pojazdu, należy zgłosić się do naszego serwisu a wykwalifikowani pracownicy dobiorą olej o odpowiednich parametrach.

Olej silnikowy ma istotny wpływ na prawidłowe działanie silnika. Dobrze dobrany i regularnie wymieniany, wydłuża żywotność jednostki napędowej.

 Dlatego zaufaj specjalistom i odwiedź nasz serwis Zapraszamy